ČEBELARSKI MUZEJ V RADOVLJICI

ČEBELARSKI MUZEJ V RADOVLJICI sodi v vrsto specialnih muzejev. Od odprtja 1959 skrbi za bogato dediščino slovenskega čebelarstva, jo evidentira, zbira, dokumentira, predstavlja in popularizira. Svoje prostore ima v baročni Thurnovi graščini v starem delu mesta. Zbirka predstavlja tri ključne teme, ki zaznamujejo slovensko čebelarstvo: avtohtono raso čebel, svetovno poznane in priznane čebelarje in poslikane panjske končnice. V dveh prostorih se obiskovalec seznani z zgodovino čebelarjenja na Slovenskem. Prvi predstavlja čebelarjenje od začetkov do sredine 19. stoletja in dva čebelarska učitelja, pisca in čebelarja: Petra Pavla Glavarja in Antona Janšo, prvega učitelja čebelarstva na Dunaju.
Gradivo v drugem prostoru zajema čas od sredine 19. do sredine 20. stoletja. Poleg izpopolnjenega čebelarskega orodja in panjev so tu predstavljeni svetovno znani čebelarski trgovci (Jan Strgar, Mihael Ambrožič), konstruktorji panjev (Anton Žnideršič) in pomembnejša čebelarska literatura.
Del bogate zbirke poslikanih panjskih končnic Čebelarskega muzeja, med katerimi je tudi najstarejša doslej znana, obiskovalcu odkrije najbolj izviren del slovenske ljudske umetnosti.

V biološki sobi se obiskovalec seznani z biologijo čebel. Bližnji posnetki, fotopovečeve, zvoki iz panja in žive čebele v opazovalnem panju (od spomladi do jeseni) nazorno prikazujejo življenje in delo čebel. Z delom gorenjskega tipa čebelnjaka v naravni velikosti in sodobnim čebelarskim orodjem je ponazorjeno sodobno čebelarjenje, hkrati je prostor namenjen video predstavitvam in računalniški aplikaciji, ki govori o čebelah in čebelarjenju na Slovenskem.
Pot skozi muzej se zaključuje v prostoru za občasne in priložnostne razstave (kopije panjskih končnic, projektno delo učencev na čebelarsko temo …).
Dodatna ponudba so muzejske delavnice, v katerih otroci in šolarji izdelujejo sveče iz čebeljega voska in poslikavajo panjske končnice, in muzejska trgovina v vstopnem prostoru s publikacijami, razglednicami, kopijami panjskih končnic, izdelki iz voska, medom.

Vodenje v tujih jezikih (angleščina, nemščina, italijanščina) in sprejem skupin izven odpiralnega časa je potrebno najaviti 5 dni vnaprej.